• "POZNAJ POLSKĘ"- WYCIECZKA DO WROCŁAWIA
     • "POZNAJ POLSKĘ"- WYCIECZKA DO WROCŁAWIA

     • W ramach Przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. Poznaj Polskę uczniowie klasy piątej, szóstej i siódmej byli na dwudniowej wycieczce do Wrocławia w dniach 19 i 20 maja 2022r.

      W trakcie wycieczki zwiedzili: Rynek i uliczki Starego Miasta- Piwnicę Świdnicką, kamieniczki Jasia i Małgosi, Stare Jatki, Wrocławskie krasnale, Ostrów Tumski, Katedrę św. Jana Chrzciciela, Promenadę Staromiejską.

      Odwiedzili Centrum Wiedzy o Wodzie- Hydropolis oraz wjechali na wieżę widokową Sky Tower skąd podziwiali panoramę Wrocławia.

      W drugim dniu zawiedzali Muzeum Przyrodnicze, Ogród Botaniczny i Panoramę Racławicką.

      Pogoda była wpaniała. Uczniowie wrócili zadowoleni i pełni wrazeń.

       

       

    • "POZNAJ POLSKĘ"-WYCIECZKA DO STAREGO SĄCZA I BOCHNI
     • "POZNAJ POLSKĘ"-WYCIECZKA DO STAREGO SĄCZA I BOCHNI

     • Dnia 9 maja uczniowie naszej szkoły z klas 1-3 wraz ze swoimi nauczycielami udali się na wycieczkę do Starego Sącz i Kopalni Soli w Bochni. Wycieczka odbyła się w ramach przedsięwzięcia „ Poznaj Polskę”.

      Tuż po godzinie 8 wyruszyliśmy autokarem do Starego Sącza. Podczas podróży uczniowie usłyszeli legendy związane z postacią Św. Kingi. Po przyjeździe do Starego Sącza zwiedziliśmy zespół staromiejski, a następnie udaliśmy się do klasztoru sióstr Klarysek. Ojciec Mariusz przedstawił nam historię powstania klasztoru oraz opowiedział historię życia i działalności św. Kingi. Następnie wyruszyliśmy w dalszą drogę do Bochni. Podczas podróży mogliśmy podziwiać piękne widoki Beskidu Sądeckiego oraz Beskidu Wyspowego. Po dotarciu do Bochni rozpoczęliśmy zwiedzanie Kopalni Soli.

      Ogromnym przeżyciem dla wszystkich był zjazd do podziemnych korytarzy szybem Cambi. Pod czujnym okiem naszych pań przewodniczek zwiedzaliśmy kopalnię oraz odbyliśmy przejazd podziemną kolejką. Panie przewodniczki w interesujący sposób przybliżały na historię kopalni za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz słuchowisk. Dowiedzieliśmy się o średniowiecznych technikach wydobywczych, pracy górnika, zwyczajach i tradycjach górniczych, jak pozdrawiają się górnicy oraz o codziennym życiu kopalni. Obejrzeliśmy również multimedialne prezentacje pokazujące dawny system wentylacji, pracę wypalaczy metanu, oraz zalanie wodą podziemnych chodników kopalni jak i trawiące ją pożary.  Jednym z ciekawszych miejsc było zwiedzanie dawnej stajni dla koni pracujących pod ziemią. Zachowana niemal w niezmienionym stanie komora zwana dzisiaj komorą Mysiur. Do dzisiejszych czasów zachował się w niej oryginalny żłób, drewniane kaszty i pomosty, na których górnicy wydobywali sól. Zainteresowała nas historia Kuby - ostatniego konia pracującego w bocheńskiej żupie.

      Mieliśmy także okazję spotkać się ze Skarbnikiem bocheńskiej kopalni, który opowiedział nam jak pomagał przez wieki górnikom. Na koniec spotkania otrzymaliśmy od Skarbnika pamiątkowy woreczek ze solą. Kolejną atrakcją było zwiedzanie kaplicy św. Kingi. Zmęczeni trasą i głodni udaliśmy się na obiad. Po smacznym posiłku wyruszyliśmy do największej z podziemnych komór - Ważyn ok. 250 metrów pod powierzchnią ziemi. Tam miło spędziliśmy wolny czas grając w „Zbijaka” i bawiąc się.  Poznawanie solnej krainy było dla nas niesamowitą lekcją historii. Po wyjeździe z kopalni zakupiliśmy pamiątki i wyruszyliśmy w drogę powrotną do Krośnicy. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni szczęśliwie wróciliśmy do naszych domów. Dzięki tej wycieczce poznaliśmy ciekawe miejsca, historię Starego Sącza i Kopalni w Bochni oraz doceniliśmy ciężką pracę górniczej braci.

                     

       

       

       

    • ŚWIĘTOWANIE 231 ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
     • ŚWIĘTOWANIE 231 ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

     • Społeczność naszej szkoły uczciła 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Krośnicy wziął udział w gminnych obchodach Święta Konstytucji, które miały miejsce 3 maja bieżącego roku w Krościenku nad Dunajcem. Z kolei uroczysta szkolna akademia odbyła się w naszej sali gimnastycznej w czwartek 5 maja br. Uczniowie klasy VII w widowisku słowno – muzycznym przypomnieli wszystkim zebranym przyczyny, przebieg i skutki uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 Maja. Na koniec w krótkim quizie sprawdzili, co uczniowie zapamiętali na temat tego wydarzenia. Okazało się, że uczniowie brali aktywny udział w akademii i znali wiele faktów z historii Polski z II połowy XVIII wieku.

       

       

    • "SUPER CZYTELNIK"
     • "SUPER CZYTELNIK"

     • W tym roku konkurs pt. : "Super Czytelnik" odbył się 28 kwietnia. Celem tegorocznego konkursu było rozbudzenie zamiłowania do czytania książek, doskonalenie techniki czytania, rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz poszerzanie zasobu słownictwa. Laureatami konkursu zostali:                                                                                         
      Klasa I                                                                                                                                       
      1. miejsce   Aleksandra Wojtaszek                                                                                                               
      2. miejsce   Aneta Tokarczyk                                                                                                                           
      3. miejsce   Jan Wolski                                                                                                                                                   
      Klasa II                                                                                                                         
      1.miejsce  Lena Klimczak                                                                                                                               
      2. miejsce  Jakub Jankowski                                                                                                                           
      3. miejsce  Kamila Guzik                                                                                                                                               
      Klasa III                                                                                                                                       
      1. miejsce  Wiktoria Tokarczyk                                                                                                                       
      2.  miejsce  Lena Brzegowska                                                                                                                         
      3. miejsce  Jan Skawski   
                                                                                                                                   
      Wszyscy laureaci wykazali się dużą znajomością lektur z danej klasy.                                                                    Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     • LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

     • Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Krośnicy bierze udział

      w Programie rządowym Laboratoria Przyszłości

       

      Laboratoria Przyszłości - inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

       

      Celem Programu Laboratoria Przyszłości jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci  i młodzieży.

     • Nagłówek

     • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

      Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.