• 3 MAJA-NASZE NARODOWE ŚWIĘTO
     • 3 MAJA-NASZE NARODOWE ŚWIĘTO

     • Jak co roku w naszej Szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Konstytucji. Uczniowie klasy szóstej przygotowali wydanie wiadomości z 3 maja 1791 roku. Pojawiły się więc relacje z przebiegu obrad  Sejmu Wielkiego, krótkie wywiady z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim i carycą Katarzyną II. Nie mogło zabraknąć również mniej poważnych tematów, jak wiadomości sportowe oraz prognoza pogody w Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Uczniowie przedstawili nawet ówczesną listę przebojów, na której pierwsze miejsce zajął Mazurek Trzeciego Maja.

    • KRAKÓW – WYCIECZKA KLASY V
     • KRAKÓW – WYCIECZKA KLASY V

     • 26 kwietnia 2023 r. uczniowie klasy V wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę klasową do Krakowa. Pierwszym celem wycieczki był Kopiec Kościuszki – jeden z najsłynniejszych  kopców w Krakowie. Najpierw uczniowie z panią przewodnik zwiedzili w Muzeum Kościuszkowskim wystawę stałą - „ Kościuszko – bohater wciąż potrzebny”. Następnie wspięli się na Kopiec Kościuszki skąd mogli podziwiać piękną panoramę Krakowa.Drugim celem był CEL – Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport i zajęcia –„ Ścieżka pasażera oraz taras widokowy”. Uczniowie poznali tajemnice podróżowania od prześwietlania bagażu po zajęcie właściwego miejsca na pokładzie samolotu. Dowiedzieli się jak funkcjonuje lotnisko oraz jak w praktyce wygląda ścieżka odlotowo – przylotowa pasażera. Wraz z panią instruktor odwiedzili również taras widokowy gdzie najwięcej emocji wzbudził lądujący    i startujący samolot. Na zakończenie zajęć najaktywniejsi uczniowie mogli skorzystać z symulatora lotu. Wizyta na lotnisku była częścią zajęć kształtujących kreatywność w klasie V – podróży po świecie.

    • WYCIECZKA CZŁONKÓW SKKT W RAMACH AKCJI                                      „ PRZEWODNICY DZIECIOM
     • WYCIECZKA CZŁONKÓW SKKT W RAMACH AKCJI „ PRZEWODNICY DZIECIOM

     •  28 kwietnia 2023r. uczniowie należący do SKKT przy PTTK Krościenko n. D. już po raz kolejny uczestniczyli w wycieczce w ramach akcji „ Przewodnicy dzieciom”. W tym roku trasa prowadziła do Woli Kroguleckiej gdzie czekała na nich bardzo ciekawa prelekcja na temat form ochrony przyrody, fauny i flory Popradzkiego Parku Krajobrazowego oraz życia pszczół. Następnie wraz z pracownikami Popradzkiego Centrum Edukacyjnego udaliśmy się na punkt widokowy - „ Ślimak” i dalej ścieżką przyrodniczą „ Het na Hore bez Skole, czyli gdzieś w górę przez kamienie” do Rytra. Kolejnym punktem na trasie był Stary Sącz  i Leśne Molo na Miejskiej Górze – kładka zawieszona wśród drzew, spektakularny widok ze Starym Sączem na pierwszym planie oraz szklane kule gdzie można było prześledzić cykl życiowy kumaka górskiego. Opiekę uczniom zapewniały opiekunki koła p. Alicja Mąka i Katarzyna Bochnak. Dziękujemy p. Andrzejowi S. i Jakubowi W. – przewodnikom PTTK Krościenko n.D. za organizację wycieczki i mnóstwo ciekawych informacji.

    • XXV KONKURS WIEDZY O PIENINACH
     • XXV KONKURS WIEDZY O PIENINACH

     • W Szkole Podstawowej w Sromowcach Niżnych 27 kwietnia 2023r. odbył się XXV Konkurs Wiedzy o Pieninach. Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, geograficznych, historycznych i etnograficznych związanych z regionem Pienin. Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie kl. III – V i kl. VI – VIII. Naszą Szkołę reprezentowała czwórka uczestników. Wszyscy wykazali się dużą wiedzą na temat Pienin. Trzecie miejsce w młodszej grupie zdobył Jakub Mężyk, tuż za podium, bo na czwartym miejscu uplasował się Bartłomiej Kowalczyk. W starszej grupie, po dogrywce czwarte miejsce zajęła Anna Kundziarz. Wysokie miejsce w swojej kategorii zajął również Patryk Rajczak. W oczekiwaniu na wyniki uczniowie wraz z opiekunami mieli przyjemność poznać  pochodzącego ze Sromowiec Wyżnych - Pana Miłosza Pierwołę - podróżnika, działacza humanitarnego, fotografa i wysłuchać jego relacji z podróży po świecie.

      Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie gratulujemy ogromnej wiedzy, ponieważ poziom konkursu był bardzo wysoki.

    • II POWIATOWY KONKURS EKOLOGICZNY W SZKOLE PODSTAWOWEJ                IM. MARII I LECHA KACZYŃSKICH W PODSARNIU
     • II POWIATOWY KONKURS EKOLOGICZNY W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. MARII I LECHA KACZYŃSKICH W PODSARNIU

     • 17 kwietnia 2023r. w Szkole Podstawowej w Podsarniu odbył się II Powiatowy Konkurs Ekologiczny zorganizowany w tym roku pod hasłem: „Ekologia i ochrona środowiska                     w małopolskich parkach narodowych jest nam bliska”. Do rywalizacji stanęło 32 uczniów               z powiatu nowotarskiego wyłonionych wcześniej  w eliminacjach szkolnych. Nasza uczennica, Anna Kundziarz, zajęła piąte miejsce. Serdecznie Ani gratulujemy.

      Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali sadzonki drzew od Pana Nadleśniczego Józefa Oskwarka z Nadleśnictwa Nowy Targ. Pan Tomasz Urbaniec przedstawiciel Babiogórskiego Parku Narodowego, przeprowadził prelekcję na temat fauny i flory Babiogórskiego PN. Nagrody zostały ufundowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Lasy Państwowe.

    • KONKURS CZYTELNICZY " SUPER CZYTELNIK"
     • KONKURS CZYTELNICZY " SUPER CZYTELNIK"

     • W dniu 26.IV.23r w naszej szkole odbył się coroczny konkurs czytelniczy pt: " Super Czytelnik". Celem tego konkursu jest przede wszystkim promowanie czytelnictwa, zwłaszcza lektur wśród uczniów klas I-III. Uczniowie biorący udział wykazali się dużą wiedzą ze znajomości lektur z danej klasy.                                                             W tym roku "Super Czytelnikami" zostali: 

      Klasa IA

      I miejsce- Krystian Golonka

      II miejsce-  Bartosz Jaworski

      III miejsce-   Eliza Klimczak

       

      Klasa I B

      I miejsce-  Kinga Rusin, Stanisław Tokarczyk

      II miejsce-  Mateusz Niemiec

       

      Klasa II

      I miejsce- Aneta Tokarczyk

      II miejsce- Alicja Bratkowska

      III miejsce- Aleksandra Wojtaszek

       

      Klasa III

      I miejsce- Patryk Babiak

      II miejsce- Dominika Koterba

      III miejsce- Wiktor Bąk

      Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!!!                                                                                         

       

    • KONKURS RECYTATORSKI UTWORÓW JANA PAWŁA II
     • KONKURS RECYTATORSKI UTWORÓW JANA PAWŁA II

     •  Alicja Bańka i Hubert Mszanik z klasy 8 wzięli udział w XVIII Międzyszkolnym Powiatowym Konkursie Recytatorskim Utworów Jana Pawła II zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 2 im. Jana Pawła II w Krościenku nad Dunajcem. Uczniowie pięknie recytowali fragmenty " Tryptyku rzymskiego" Jana Pawła II.  Hubert zdobył wyróżnienie, natomiast Alicja zajęła  trzecie miejsce w konkursie. Gratulujemy recytatorom, gdyż poziom konkursu był niezwykle wysoki. Organizatorzy zaprosili uczestników konkursu na uroczyste rozdanie nagród w Dniu Święta Szkoły  - 18 maja 2023 r.

       

    • WYCIECZKA KLASY IV DO ZAKOPANEGO
     • WYCIECZKA KLASY IV DO ZAKOPANEGO

     •  

      26 kwietnia 2023 roku uczniowie klasy 4 wraz z opiekunami i przewodnikiem udali się na wycieczkę klasową do Zakopanego. Pierwszym punktem wycieczki był wjazd koleją linową na Gubałówkę (1123 m n.p.m.), z której uczniowie podziwiali panoramę miasta i Tatr. Następnie spacerując słynnymi Krupówkami udaliśmy się do Parku Iluzji, gdzie uczniowie doświadczali niezwykłych i niezapomnianych wrażeń iluzorycznych. Kolejnym punktem naszej wycieczki była skocznia narciarska Wielka Krokiew i pozostałe mniejsze skocznie. Stąd przeszliśmy do Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego. Sala Odkryć tego muzeum zaskoczyła nas różnorodnością interaktywnych ćwiczeń, zabaw i gier, dzięki którym mogliśmy poznawać tatrzańską przyrodę i kulturę, ćwiczyć pamięć i spostrzegawczość. Każdy znalazł tu coś dla siebie, a dzięki nowoczesnym technologiom treści były przyswajane w ciekawy i łatwy sposób. Wycieczka była bardzo udana i ciekawa.

    • XX JUBILEUSZOWY KONKURS " BRZECHWA BAWI I UCZY"
     • XX JUBILEUSZOWY KONKURS " BRZECHWA BAWI I UCZY"

     • W tym roku mija dwadzieścia lat, kiedy po raz pierwszy nasza szkoła zorganizowała Gminny Konkurs „Brzechwa bawi i uczy”. Przez te wszystkie lata konkurs cieszył się powodzeniem wśród uczniów sąsiednich szkół podstawowych, gdyż zawsze towarzyszyła mu dobra zabawa oraz integracja międzyszkolna. Podobnie jak w poprzednich latach, konkurs składał się z dwóch części: recytatorskiej i konkursu drużynowego z wiedzy ogólnej na temat życia i twórczości Jana Brzechwy – patrona naszej szkoły. W  naszym konkursie nie było przegranych, gdyż w każdej drużynie byli przedstawiciele wszystkich  szkół, a poszczególne drużyny zajęły pierwsze, drugie, trzecie lub czwarte miejsce.  Każdy z uczestników otrzymał nagrody, ufundowane przez Fundację Dzieci Pienin, za co chcielibyśmy serdecznie podziękować. Należy zauważyć, że uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomością twórczości autora Kaczki Dziwaczki. Gratulujemy zwycięzcom  i zapraszamy za rok!

    • WYMIANA KARTEK WIELKANOCNYCH
     • WYMIANA KARTEK WIELKANOCNYCH

     • Tradycyjnie z okazji Świąt Wielkanocnych klasa 6 wzięła udział w wymianie kartek w języku angielskim. Uczniowie własnoręcznie przygotowali piękne kartki, które wysłaliśmy rówieśnikom ze Szkoły Podstawowej w Osieczanach i z niecierpliwością oczekiwali na kartki od nich. Życzenia napisaliśmy w języku angielskim. W kulturze brytyjskiej tradycja wysyłania kartek na różne okazje jest wciąż żywa i kultywowana.

    • WESOŁEGO ALLELUJA!!!
     • WESOŁEGO ALLELUJA!!!

     • Niech te Święta będą pełne nadziei, wiary i miłości.

      Serdecznych spotkań przy wielkanocnym stole, 

      rodzinnych wzruszeń i pokoju

      życzy Społeczność Szkoły Podstawowej  im. Jana Brzechwy w Krośnicy.

    • ŚWIĘTO IRLANDII
     • ŚWIĘTO IRLANDII

     • Z okazji Święta Irlandii obchodzonego 17 marca uczniowie klas I-V przygotowali wspaniałe prace plastyczne przedstawiające symbole Irlandii i Wielkiej Brytanii. Tego dnia do szkoły założyliśmy zielone stroje, a klasa III na zajęciach z języka angielskiego zapoznała się z kulturą i tradycjami tego kraju.Św. Patryk jest najbardziej znanym patronem Irlandii. Legenda głosi, że sprowadził chrześcijaństwo na wyspę i uwolnił kraj od węży. 17 marca uznawane jest za datę śmierci świętego i obchodzone jest w Irlandii od około 1500 lat. Obecnie święto to jest obchodzone nie tylko w Irlandii, lecz także w wielu miejscach na całym świecie.

    • VIII RAJD ŚLADAMI PARTYZANTÓW NA PRZEŁĘCZ PRZYSŁOP
     • VIII RAJD ŚLADAMI PARTYZANTÓW NA PRZEŁĘCZ PRZYSŁOP

     • 24 lutego 2023 r. członkowie Szkolnego Koła Krajoznawczo - Turystycznego wzięli udział                      w VIII „Rajdzie Śladami Partyzantów” na Przełęcz Przysłop. Celem rajdu było upamiętnienie wydarzeń z 21 lutego 1944 r. – potyczki partyzantów AK z niemieckim oddziałem. Trasa rajdu przedstawiała się następująco: Plac Dietla - Bacówka pod Bereśnikiem – Dzwonkówka – Przełęcz Przysłop – Zajazd Czarda ( zakończenie rajdu).Uczestnikom na trasie towarzyszyły opiekunki koła – P. Alicja Mąka i P. Katarzyna Bochnak.

    • KREATYWNA BIOLOGIA I PRZYRODA
     • KREATYWNA BIOLOGIA I PRZYRODA

     • Uczniowie klasy IV stworzyli modele układu pokarmowego człowieka z wykorzystaniem wszystkiego, co znaleźli w domu ( wstążki, kable, piłeczki, włóczka, tkanina…) - wykazali się przy tym ogromną kreatywnością i artystycznym podejściem do tematu. Wykonanie modeli było poprzedzone dokładnym omówieniem budowy i roli poszczególnych elementów układu pokarmowego.

      Natomiast uczniowie klasy V wykonali piękne modele wybranych komórek – roślinnej zwierzęcej, bakteryjnej. Do ich wykonania wykorzystali różne materiały: plastelinę, styropian, masę solną, folię…

      Uczniom gratulujemy pomysłowości i zaangażowania.

     • KONKURS PLASTYCZNY "KTO TU RZĄDZI"

     •      Katarzyna Wolska, uczennica klasy V , uzyskała wyróżnienie w konkursie plastycznym „Kto tu rządzi? Praca sołtysa i rady sołeckiej w naszej wsi”  organizowanym  corocznie przez Szkołę Podstawową w Bańskiej Niżnej. W rywalizacji wzięło udział  146 prac z 37 placówek szkolnych i przedszkolnych zlokalizowanych w małych miejscowościach. Podczas uroczystego podsumowania konkursu Kasia otrzymała pamiątkowy dyplom i drobne upominki.

     • OWOCE I WARZYWA W SZKOLE

     • Szanowni Państwo!

      Dziękujemy za udział Państwa szkoły podstawowej w edukacyjnym Programie dla szkół, dzięki któremu dzieci z klas I-V mogą w praktyce uczyć się zasad zdrowego odżywiania, poprzez regularne spożywanie owoców, warzyw i produktów mlecznych oraz powiązane działania edukacyjne.

      Mając na uwadze, iż dla jak najskuteczniejszej realizacji programu i osiągania jego celów ważne jest zaangażowanie zarówno szkół, w których jest on realizowany, jak również wsparcie rodzin dzieci w nim uczestniczących, przekazujemy Państwu do wykorzystania propozycję informacji – listu Państwa szkoły skierowanego do rodziców i opiekunów dzieci uczestniczących w programie. W związku z rozpoczęciem drugiego semestru realizacji programu w przygotowanym liście przypominamy rodzicom o zasadach i celach programu, w którym uczestniczą ich dzieci oraz o jego ważnych aspektach, na które powinni zwrócić uwagę. Zachęcamy również do kontynuowania aktywności związanych ze zdrową dietą oraz aktywnym stylem życia w domu rodzinnym.

     • " MIŁOŚĆ W SŁOWACH ZACZAROWANA" I MIĘDZYGMINNY KONKURS RECYTATORSKI

     • Dwie uczennice z naszej Szkoły: Róża Markot (kl. IV) i Anna Kundziarz (kl. VIII) wzięły udział w I Międzygminnym Konkursie Recytatorskim „ Miłość w słowach zaczarowana”, który odbył się 28. 02. 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Krościenku nad Dunajcem. Róża pięknie recytowała wiersz „ Trzeba marzyć” Jonasza Kofty, natomiast Ania zachwyciła jury interpretacją utworu Wisławy Szymborskiej „ Nic dwa razy” i zajęła II miejsce w konkursie w kategorii klas VII – VIII. Gratulujemy uczestniczkom i wyrażamy podziękowania za godne reprezentowanie naszej Szkoły.

     • REKRUTACJA

     • Aktualne informacje oraz załączniki dotyczące rekrutacji do klasy pierwszej i oddziałów/punktów przedszkolnych znajdują się w zakładce O SZKOLE- REKRUTACJA .

    • Nagłówek

    • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

     Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.